Antena 3 CNN Sport Fotbal intern România pierde amicalul cu Turcia, după un penalty inventat

România pierde amicalul cu Turcia, după un penalty inventat

11 Aug 2010   •   23:14

Naţionala de fotbal a României a pierdut ultimul meci amical înainte de preliminariile pentru EURO 2012, scor 0-2 cu Turcia, la Istanbul.

După zeci de minute fără prea multe ocazii clare de gol, gazdele au deschis scorul în minutul 80 prin Emre, care a transformat un penalty uşor şi eronat acordat de arbitrul întâlnirii. "E păcat de munca băieţilor", a declarat Răzvan Lucescu la finalul partidei, care a considerat că un rezultat de egalitate ar fi fost just.

Arbitrul a acordat lovitură de pedeapsă la o deposedare corectă a lui Cociş în careu, moment în care turcii au lăsat spiritul de fair-play, mai ales într-o partidă amicală, deoparte. Patru minute mai târziu, Arda Turan a dus scorul la 2-0, cu un şut de la marginea careului în vinclul porţii lui Lobonţ.

Turcia: 1. Volkan Demirel - 7. Gokhan Gonul, 2. Servet Cetin, 3. Hakan Balta, 19. İsmail Koybaşî - 6. Hamit Altîntop (9. Sercan Yîldîrîm '69), 5. Emre Belozoglu, 15. Mehmet Aurelio (16. Selcuk Şahin '69), 14. Arda Turan (8. Nihat Kahveci '89) - 20. Nuri Şahin (18. Kazîm Kazîm '46), 11. Mevlut Erdinc (10. Tuncay Şanlî '46). Antrenor: Guus Hiddink.

România: 1. Lobonţ - 2. Dănănae, 3. Raţ, 4. Tamaş, 5. Chivu (15. Galamaz '61) - 6. Rădoi, 7. Bilaşco (9. Marica '51), 10. Florescu, 11. Cociş - 21. D. Niculae (16. B. Stancu '88), 22. Deac (16. Nicoliţă '77, 15. Tănase '90). Antrenor: Răzvan Lucescu.