Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua a mai luat trei puncte pentru coeficient, după 2-1 la St Patrick?s. Urmează grupele Europa League

27 Aug 2009   •   23:57

Steaua Bucureşti s-a calificat în grupele Europa League, după ce a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-1 Saint Patrick's Athletic, în returul play-off-ului competiţiei.

Aflaţi la adăpostul victoriei cu 3-0 din tur, steliştii şi-au permis luxul de a menaja mai mulţi jucători în deplasarea din Irlanda, dar chiar şi aşa, elevii lui Cristiano Bergodi nu au avut emoţii. După o primă repriză echilibrată şi fără prea multe ocazii, irlandezii au deschis scorul prin O?Connor, în minutul 49.

Pentru Steaua a egalat Bănel Nicoliţă, în minutul 80, care a profitat de o eroare în apărarea gazdelor, a recuperat mingea pasată iniţial de Surdu şi l-a învins pe Rogers. Scorul final a fost stabilit de de Răzvan Ochiroşii, în minutul 89, la capătul unui contraatac.

Steaua a încheiat campania de calificare pentru grupele Ligii Europa cu şase victorii, în dublele lui Ujpest, Motherwell şi St. Patrick's, acumulând astfel puncte importante pentru coeficientul clubului, dar şi al ţării.

Au evoluat echipele:

St. Patrick: 1. Rogers - 6. Lynch, 5. Harris (18. Gavin '86), 4. Partridge, 22. Stevens (3. Ryan '46)- 10. Cawley - 21. Guy, 7. Byrne (8. Dempsey '79), 17. O'Connor -23. O'Brien, 11. Quigley. Antrenor: Jeff Kenna.

Steaua: 1. Zapata - 4. Golanski, 15. Tudose, 24. Ghionea, 31. Ninu - 25. Onicaş - 7. Szekely (21. Ochiroşii '86), 19. A. Ionescu, 10. Grzelak (16. Nicoliţă '57) - 28. B. Stancu (11. Stancu '79), 99. Bibişkov. Antrenor: Cristiano Bergodi.