Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua, primul punct în grupele Ligii. Egal chinuit cu FC Basel

Steaua, primul punct în grupele Ligii. Egal chinuit cu FC Basel

Sursa foto: Foto: gsp.ro
de M.C.    |    22 Oct 2013   •   23:58

Steaua a obținut primul punct în cadrul grupei E a Ligii Campionilor, după ce a terminat la egalitate, scor 1 – 1 cu FC Basel. Golurile celor două echipe au fost reușite de Tatu, respectiv Diaz. Elevii lui Reghecampf au reușit o prestație mai bună decât în partidele anterioare din Ligă, însă Basel a arătat că victoria contra lui Chelsea nu a fost o întâmplare, iar elvețienii au șanse mari chiar să prindă fazele eliminatorii ale competiției.

”Oaia neagră” din meciul cu Chelsea, Georgievski, a fost providențial în prima repriză, când a scos de pe linia porții mingea trimisă de Ivanov. Pe finalul primelor 45 de minute Tătărușanu a fost salvat de bara transversală. Steliștii și-au creat ocazii prin Tănase și Latovlevici, însă Yann Sommer a fost mereu atent.

Repriza secundă a început perfect pentru Basel, care a deschis scorul după o eroare mare a lui Latovlevici. Elvețienii au preferat să aștepte și să iasă pe contraactac, tactică aproape câștigătoare dacă nu ar fi fost inspirația din ultimele minute a cuplului Popa – Tatu, brazilianul reușind să egaleze din apropierea porții.

Echipele de start:

STEAUA: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, N. Stanciu, Cr. Tănase - Piovaccari

Rezerve: Niţă, Chipciu, L. Filip, Prepeliţă, Tatu, Varela, Kapetanos

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

FC Basel: Sommer - Voser, Schar, Ivanov, Safari - Diaz, Serey Die, F. Frei - Salah, Streller, Stocker

Rezerve: Vailati, Ajeti, Sauro, Delgado, Elneny, Xhaka, Sio

Antrenor: Murat Yakin