Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua se impune la scor, 4-0 cu Mioveni în primul meci disputat "acasă"

Steaua se impune la scor, 4-0 cu Mioveni în primul meci disputat "acasă"

Sursa foto: Foto: Mediafax
31 Iul 2011   •   22:10

Steaua a câştigat, într-o manieră categorică, primul meci considerat pe teren propriu la Constanţa, unde a întâlnit pe FC Mioveni, într-un meci care contează pentru a doua etapă a Ligii I.

Fotbaliştii din Mioveni au început meciul curajos, încercând să pună presiune pe apăraera Stelei. În minutul '5, arbitrul Istvan Kovacsi dictează penalty pentru Steaua, după ce Hăisan îl agaţă pe Tatu, lansat excelent în careu.

Cristi Tănase execută penalty-ul, dar o face foarte slab, Hăisan reuşind să respingă mingea. Stelistul nu îşi revine după ratare şi greşeşte majoritatea mingilor.

Latovlevici şi Naidin îşi încearcă şutul de la distanţă, dar nici mijlocaşul echipei din Mioveni, nici fundaşul Stelei nu nimeresc cadrul porţii.

În ultimul minut al primei reprize, Tatu recuperează o minge în careul advers, driblează un adversar şi şutează puternic sub bară, nicio şansă pentru Hăisan să intervină. Steaua conducea cu 1-0 la pauză.

Mioveniul începe a doua repriză la fel de curajos, Dică şi Neagu îl servesc pe Dina în careu, dar acesta nu reuşeşte să-l bată pe Tătăruşanu.

Latovlevici pătrunde pe stânga, aruncă mingea în careu, Tatu sare peste minge, Costea înscrie în poarta goală. 2-0 pentru Steaua în minutul '63.

Minutul '78, Brandan îl angajează perfect pe Tănase, care scapă singur şi îl lobează pe Hăisan.

Rusescu profită de o inexactitate a defensivei din Mioveni, pătrunde în careu şi trage pe jos, ducând scorul la 4-0, scorul final al partidei.

Pentru Steaua au evoluat: Tătăruşanu - G.Matei (Rusescu '77), Iliev, Galamaz, Latovlevici - Nicoliţă, Bourceanu, Brandan, Cr.Tănase (Răduţ '85) - Tatu (Nikolici '80), M.Costea

Pentru Mioveni au jucat: Hăisan - I.Voicu, Miulescu, Olteanu, G.Enache - Mărgăritescu, Naidin - Dina (Ayza '79), N.Dică (Neaga '66), Crăciun (Neagu '51)- C.Tănasă