Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua şi Petrolul au terminat la egalitate, scor 2-2, în ultimul meci al etapei a 27-a din Liga I

de M.T.    |    22 Apr 2013   •   23:30

Steaua şi Petrolul Ploieşti au încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul disputat luni seară pe Arena Naţională din Bucureşti, ultimul al etapei a 27-a din Liga I.

Este prima partidă din acest sezon pe care roş-albaştrii nu reuşesc să o câştige în campionat din postura de gazde.

În ciuda acestui lucru, echipa pregătită de Laurenţiu Reghecampf continuă să aibă un avans liniştitor în fruntea clasamentului, diferenţa faţă de Astra Giurgiu şi Pandurii Tg. Jiu, formaţiile de pe locurile 2 şi 3, fiind de 15 puncte.

Steaua a deschis scorul în minutul 23, atunci când Raul Rusescu a transformat un penalty acordat pentru un fault comis de Manasse asupra lui Adi Popa.

Elevii lui Cosmin Contra au egalat în prelungirile primei reprize, prin Hoban, care l-a învins pe Tătăruşanu cu o lovitură de cap, în urma unui corner.

Gazdele au preluat din nou conducerea cu zece minute înainte de final, tot din penalty, de această dată autorul golului fiind Latovlevici.

Cel care a produs lovitura de pedepasă a fost din nou Manasse, acesta comiţând henţ în propriul careu, însă infracţiunea fundaşului ploieştean a fost precedată de un fault în atac al lui Chiricheş la Geraldo Alves.

Avantajul steliştilor a durat doar patru minute, pentru că egalitatea a fost restabilită de autogolul lui Chiricheş, însă şi această fază a fost una controversată, apărătorul roş-albaştrilor fiind faultat în timp ce încerca să joace mingea.

În urma acestui rezultat, Petrolul rămâne pe poziţia a patra în ierarhia Ligii I, cu 49 de puncte, unul mai puţin decât Astra şi Pandurii, echipe care au reuşit să câştige în această rundă.

Tot luni, FC Braşov a revenit de două ori după ce a fost condusă pe teren propriu de Oţelul Galaţi şi s-a impus cu 3-2, toate golurile fiind marcate în prima repriză.

Buga, Machado şi Păun au punctat pentru gazde, în timp ce Sârghi şi Filip au fost cei care au marcat pentru gălăţeni.

Rezultate etapa a 27-a

U Cluj - Gaz Metan 3-4 (Hidişan 36, Tony 68 pen, Apostu 79 / Roman 25, Bawab 39, C.Petre 66, Costin 69
CS Turnu - CSMS Iaşi 2-1 (Fl. Costea 60, Thomas 79 / Onofraş 44)
Viitorul - Rapid 1-2 (Voicu 41 autogol / Roman 52, Oros 60)
Astra - Ceahlăul 4-2 (Fatai 38, 76, Ben Youssef 80, Bukari 86 / Golubovic 9 pen, Pavel 82)
Gloria Bistriţa - CFR Cluj 0-5 (Hora 17, Cadu 63 pen, Weldon 65, Deac 85 pen, Buş 90)
Concordia - FC Vaslui 1-1 (Welington 56 / Buhăescu 28)
Pandurii - Dinamo 2-0 (Ibeh 50, Nistor 74)
FC Braşov - Oţelul 3-2 (Buga 10, Machado 41, Păun 45+1 / Sârghi 2, Filip 17)
Steaua - Petrolul 2-2 (Rusescu 23 pen, Latovlevici 80 pen / Hoban 45+1, Chiricheş 8 autogol)