Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Timişoara urcă pe locul doi în Liga I, după 3-1 la Astra Ploieşti

Timişoara urcă pe locul doi în Liga I, după 3-1 la Astra Ploieşti

22 Mar 2010   •   19:06

FC Timişoara a învins cu 3-1 Astra Ploieşti, în deplasare, într-un meci contând pentru etapa a 23-a a Ligii I. În urma acestui rezultat, FC Timişoara a urcat pe locul doi în clasamentul Ligii I, cu 42 de puncte, unul mai puţin decât liderul CFR Cluj.

Bănăţenii au început în forţă meciul, iar Magera a deschis scorul în minutul 2, din apropiere, după devierea lui Goga. Zece minute mai târziu, Goga a majorat diferenţa transformând un penalty acordat pentru un henţ comis de Mihalache.

Gazdele au revenit în minutul 18 prin Liviu Ganea, care a executat bine o lovitură liberă, însă oaspeţii puteau face 3-1 trei minute mai târziu, când Magera a şutat direct în braţele lui Miron. Şansele ca Astra să mai revină s-au diminuat semnificativ înainte de pauză, când Mera a fost eliminat, iar scorul final a fost stabilit de Goga în minutul 89, după o acţiune personală în care a drbilat şi portarul

Astra Ploieşti: 82. Miron - 4. Mihalache, 23. Mendez, 3.Oprsal, 17. Sandu - 18. Strătilă (14. Stan '54), 8. Takayuki, 16. V. Gheorghe (27. Carando '79), 7. Paulinho (11. Gussev '66) - 9. Diego Silva, 19. Ganea. Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Timişoara: 99. Taborda - 16. Luchin, 14. Mera, 6. Nibombe, 8. Sepsi - 26. Chiacu (34. Contra '46), 25. Kozak (2. Bonfim '58), 55. Bourceanu, 18. Chiţu (10. Parks '71) - 21. Goga, 17. Magera. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.