Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Unirea Urziceni - FC Braşov 1-0. Campionii se apropie la trei puncte de CFR Cluj (VIDEO)

Sursa foto: raul rusescu
02 Mai 2010   •   21:20

Campioana României, Unirea Urziceni, s-a impus mai greu decât era de aşteptat în partida de duminică cu FC Braşov. A fost nevoie de un efort al lui Raul Rusescu pe final, în minutul 83, pentru ca Urziceni să ia toate cele trei puncte şi să profite de eşecul celor de la CFR Cluj şi al Stelei.
Partidă extrem de tensionată la Urziceni între două dintre echipele cu conduceri foarte active în declaraţii pe scena fotbaluli autohton. Mai întâi Galamaz putea deschide scorul după jumătate de oră de joc, dar mingea a lovit bara. Tensiunea a erupt în minutul 53, când arbitrul Colţescu l-a eliminat pe Cristescu de la oaspeţi pentru un fault îngrozitor la Onofraş căruia i-a provocat o rană la cap cu gheata. Braşov a mai pierdut un jucători în minutul 61, când Ezequias l-a faultat pe Semedo ca ultim apărător.
Singurul gol al partidei a venit în minutul 83, când Dinu Todoran a centrat în careu, minge a trecut printr-o pădure de jucători şi a ajuns la Rusescu. Atacantul l-a evitat pe portar şi a înscris în poarta goală, pentru 1-0.

Formaţiile de joc:
Unirea Urziceni: 1. Arlauskis - 16. Nicu, 24. Maftei, 6. Galamaz, 19. Brandan - 17. Semedo (5. Todoran '79), 8. Paraschiv, 10. Pădureţu (20. A. Marinescu '69), 30. Frunză - 14. Rusescu, 25. Onofraş (23. Bordeanu '88). Antrenor: Ronny Levy.
FC Brasov: 32. Mincă - 20. Voicu, 15. Oros, 55. Nuno Diogo, 3. Ezequias - 25. St. Stancu (27. Măldărăşanu '17), 8. Grigore, 18. Cristescu, 7. C. Munteanu - 21. Sburlea, 11. Zaharia (12. Cr. Ionescu '64). Antrenor: Viorel Moldovan.