Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Unirea Urziceni - FC Vaslui 1-2. Petrescu îşi odihneşte titularii şi pierde

Unirea Urziceni - FC Vaslui 1-2. Petrescu îşi odihneşte titularii şi pierde

Sursa foto: wesley lopez
16 Oct 2009   •   20:46

FC Vaslui continuă să meargă excelent sub conducerea noului antrenor, Marius Lăcătuş, şi a obţinut o victorie foarte importantă, pe terenul campioanei en-titre. Dan Petrescu a trimis în teren o formulă neobişnuită, din care lipseau mulţi titulari obişnuiţi, decizie care nu s-a dovedit inspirată. Unirea a condus încă din minutul 8, dar "galben-verzii" au răsturnat scorul şi au obţinut o victorie utilă şi de prestigiu.
Dan Petrescu a declarat înaintea partidei de vineri că FC Vaslui este o echipă foarte periculoasă, care are şanse reale la câştigarea titlului. Cu toate acestea, tehnicianul Unirii i-a menajat în această partidă pe Apostol, Bilaşco, Brandan, Maftei sau Ricardo, perntru a-i avea în formă maximă la meciul din Liga Campionilor cu Glasgow. Lipsurile nu s-au văzut de la început, iar Marius Onofraş a deschis scorul încă din minutul 7, când a trimis cu capul în poartă o minge deviată de Mehmedovici.
Avantajul Unirii a durat până în minutul 51. Atunci, Gerlem a preluat o minge în cadrum unei faze rapide de contraatac şi l-a învins pe Arlauskis, revenit în poartă după accidentarea suferită cu Stuttgart, cu un şut puternic, pe jos. Minutul 72 a adus şi răsturnarea scorului stabilit în la începutul partide, când Wesley Lopez a înscris şi el cu capul pentru 1-2, transmite Mediafax.
Echipele trimise în teren
Unirea Urziceni: 1. Arlauskis - 16. E. Nicu, 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 23. Bordeanu - 25. Pădureţu (21. Bãlan '65), 8. Paraschiv (30. Semedo '76), 5. Todoran (19. Brandan '2) - 30. Frunzã, 11. Onofraş, 15. Dănălache. Antrenor: Dan Petrescu.
FC Vaslui: 81. Hăisan - 15. Buhuş, 16. Zubar, 26. Farkas, 27. Hugo Luz - 30. Raul Costin, 4. Ghencev, 25. Delgado, 10. Gerlem (9. Burdujan '80) - 80. Wesley (8. Zmeu '90+3), 19. Temwanjera (30. N. Jovanovici '89). Antrenor: Marius Lăcătuş.