Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Victorie pentru ?tineret?. Andorra ? România 0-2, în preliminariile pentru CE

Victorie pentru ?tineret?. Andorra ? România 0-2, în preliminariile pentru CE

12 Aug 2009   •   22:08

Naţionala de tineret a României s-a impus, cu 2-0, în meciul cu Andorra din deplasare, în preliminariile pentru Campionatul European de tineret din 2011.

Formaţia noastră a dominat partida de la un capăt la celălalt şi a deschis scorul din penalty, prin fundaşul Găman, în minutul 8. Torje a făcut 2-0 în minutul 64, dar finalul a fost unul extrem de încins, elevii lui Emil Săndoi încasând patru cartonaşe galbene în câteva minute.

Echipa României este la a treia victorie consecutivă în această campanie de calificare, după ce a mai trecut de Andorra, pe teren propriu, scor 2-0, şi de selecţionala Insulelor Feroe, în deplasare, cu scorul de 4-0. Într-un alt meci din aceeaşi grupă, Moldova a câştigat cu 1-0 împotriva Letoniei. Din grupa României mai face parte şi Rusia.

Următorul meci al naţionalei de tineret este programat la 8 septembrie, la Craiova, în compania reprezentativei Republicii Moldova.

Au evoluat echipele:

Andorra: 1. Oliva - 2. Orosa (18. Martinez '70), 4. Rodriguez, 3. Maneiro, 5. Garcia - 6. Vales - 8. Bousenine (15. Jourdan '80), 7. Geada (16. Madeira '64), 10. Jimanez, 11.Renom - 9. Izquierdo. Antrenor: Justo Ruiz Gonzalez.

România: 1. Lung - 2. Bărboianu, 3. Barbu, 5. Găman, 13. Pârvulescu (4. S. Ilie '72) - 6. Onicaş (7. Ochiroşii '54)- 11. Gângioveanu, 8. A. Ionescu, 10. Torje - 9. L.Ganea (18. M. Costea '62), 14. Rusescu. Antrenor: Emil Săndoi.