Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Zero goluri şi zero spectacol în fruntea Ligii I: CFR Cluj - FC Timişoara 0-0

Zero goluri şi zero spectacol în fruntea Ligii I: CFR Cluj - FC Timişoara 0-0

26 Oct 2009   •   00:15

FC Timişoara şi CFR Cluj au rămas despărţite în fruntea Ligii I doar de golaveraj, după ce în meciul direct, disputat în Gruia, niciuna din cele două formaţii nu a reuşit să facă diferenţa. Derby-ul etapei a 11-a, dintre CFR Cluj şi FC Timişoara s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Spectacolul a lipsit în acest meci, poate doar italienii să fie în stare să găsească momente pe gustul lor, iar fazele de poartă au fost la fel de rare. A forţat CFR Cluj în debutul reprizei secunde, însă din minutul 72 Lacina Traore şi-a lăsat echipa în dezavantaj şi cele două formaţii au revenit la jocul de aşteptare. Şi au aşteptat până cele 90 de minute de joc s-au scurs.

Cel mai animat moment al meciului s-a petrecut poate în primul minut de joc, când jocul a fost întrerupt două minute, după ce o petardă aruncată de la tribuna întâi a căzut lângă fundaşul timişorean Eder Bonfim. Aceasta a explodat în faţa jucătorului, care a necesitat îngrijiri medicale, timp de două minute. În cele din urmă jucătorul şi-a revenit şi partida a fost reluată.

În urma acestui rezultat, toate echipele româneşti angrenate în cupele europene au remizat în această etapă, situaţie similară cu cea din urma etapei a doua din Europa League şi Liga Campionilor. Unirea Urziceni a remizat la Pandurii, scor 0-0, acelaşi scor fiind înregistrat şi în duelul dintre CFR Cluj şi FC Timişoara, ambele angajate in Europa League. Steaua şi Dinamo, celelalte două formaţii din competiţia secundă a Europei, au remizat pe teren propriu cu Rapid, respectiv Gloria Bistriţa, fiind înregistrat acelaşi scor, 1-1.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 2. Tony, 20. Cadu, 15. Alcantara, 4. Panin - 6. Mureşan, 31. Dani (9. Traore '40) - 23. Mara (7. Dubarbier '65), 19. Culio, 77. Deac - 99. Nei (22. Bud). Antrenor: Antonio Conceicao.

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 14. Mera, 6. Nibombe, 13. Scutaru, 10. Art. Karamyan - 26. Chiacu, 55. Bourceanu, 5. Alexa (8. Vrsici '70), 11. Arman Karamyan - 18. Bucur (9. Parks '82). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.