Antena 3 CNN Sport Tenis Câți bani a câștigat Simona Halep după ce a ratat șansa să devină numărul 1 mondial

12 Iul 2017   •   12:22

Simona Halep a ratat o nouă șansă de a deveni cea mai bună jucătoare de tenis a lumii, după ce a fost eliminată în sferturile de finală de la Wimbledon, potrivit Agerpres.

Deși a început bine și și-a adjudecat primul set, în tie-break, cu scorul de 7-6, românca i le-a cedat pe următoarele două britanicei Johanna Konta, cu 6-7, 4-6.

Astfel, Halep, numărul doi mondial și a doua favorită a turneului de Mare Șlem, nu reușește să urce pe primul loc în clasamentul mondial pentru a treia oară în ultimele luni, după ce a ratat această oportunitate la Roland Garros și Eastbourne, luna trecută.

Chiar dacă nu a reușit să acceadă în semifinalele competiției desfășurate în Marea Britanie, Simona Halep va primi un cec de 275.000 lire sterline și 430 de puncte WTA.