Antena 3 CNN Sport Tenis Fed Cup: România - Spania 1-1. Simona Halep a câştigat prima partidă, însă Begu a cedat în meciul cu Muguruza

07 Feb 2015   •   16:00

România și Spania se află la egalitate după prima zi a întâlnirii din primul tur al Grupei Mondiale II a FED CUP, scor 1-1. România a punctat prin victoria Simonei Halep din primul meci, în timp ce Spania a egalat scorul după victoria Garbinei Muguruza. Cea mai bună jucătoare a ibericelor a trecut de Irina Begu în două seturi, scor 6-3, 6-2.

Irina Begu - Garbine Muguruza 0-1 (3-6, 2-6)
0-1: Muguruza a început foarte bine meciul şi a câştigat primul game datorită unui servicu foarte bun.
1-1: Begu își menține și ea serviciul, câștigând-ul la 0
1-2: Iberica serveşte foarte bine şi trece din nou în avantaj, după ce Begu a condus cu 30-0.
2-2: Irina servește foarte bine pe propriul serviciu.
2-3: Muguruza câştigă uşor game-ul şi este în avantaj.
3-3: Un punct dificil câștigat de Begu, după ce a salvat chiar și o minge de break.
3-4: Muguruza îşi păstrează cu ceva emoții game-ul pe propriu serviciu.
3-5: Apoi reușește break-ul. Moment dificil pentru România
3-6: Muguruza revine de la 0-30 şi câştigă primul set

1-0: Begu câștigă primul game din setul secund.
1-1: Muguruza egalează situaţia.
2-1: Irina Begu îşi păstrează calmul şi câştigă game-ul la 30.
2-2: Muguruza îşi face din nou serviciul.
2-3: Din păcate, Begu îşi pierde serviciul, iar Muguruza trece în avantaj
2-4: Iberica îşi face serviciul şi se distanţează la două game-uri.
2-5: Begu salvează două mingi de break, însă Muguruza nu o mai iartă la a treia încercare
2-6: Muguruza încheie serviciul cu un as şi câştigă ultimul game la 0, adjudecându-şi partida.

Simona Halep (locul 3 WTA) a deschis seria întâlnirilor dintre România şi Spania contând pentru primul tur al Grupei Mondiale II a FED CUP. Simona a câştigat prima partidă cu Silvia Soler-Espinosa fără prea mari probleme, reuşind cinci break-uri. Halep s-a impus astfel cu 6-2, 6-1.

"Am avut foarte mari emoţii. Foarte mulţi oameni au venit să ne vadă, să ne susţină şi vreau să le mulţumesc. Vreau să îi mulţumesc domnului preşedinte Iohannis că a venit să ne susţină. Sunt foarte bucuroasă că am reuşit să câştig aşa clar. Am jucat un tenis bun, mai am câteva emoţii pentru mâine. Azi am returnat bine, am avut o tactică bună şi cred că m-am mişcat şi bine pe teren", a declarat Simona Halep la finalul partidei..

Primul meci al întâlnirii România-Spania la FED CUP:
Simona Halep - Silvia Soler-Espinosa 2-0 (6-2, 6-1 )

1-0: Simona începe perfect! A făcut break în primul game
2-0: Halep îşi câştigă serviciul.
2-1: Espinosa serveşte bine şi câştigă primul ei game.
3-1: Halep joacă excelent, fără nicio şansă pentru adversară.
4-1: Halep reuşeşte un nou break.
5-1: După break a urmat un game câştigat la 0 de Simona, pe serviciul ei.
5-2: După un game lung, Espinosa reuşeşte să îşi câştige serviciul, salvând mai multe mingi de set.
6-2: După două mingi de set ratate în game-ul anterior, Simona serveşte cu emoţii la 40-0, face o dublă greşeală, însă cu următoarea minge îşi adjudecă primul set.

1-0: La fel ca în primul set, Espinosa are probleme cu serviciul iar Simona Halep nu o iartă şi face break, cu 4 puncte câştigate consecutiv de la 0-30.
2-0: Simona câştigă fără probleme serviciul ei.
2-1: Silvia Soler-Espinosa a reuşit primul game din acest set.
3-1: Simona îşi câştigă din nou serviciul.
4-1: Evoluţie identică a scorului şi în setul secund, după ce Halep forţează şi reuşeşte un nou break.
5-1: Şi, din nou, după al doilea break vine şi un game câştigat la 0 pe serviciul ei, pentru Simona.
6-1: Simona Halep nu se relaxează pe serviciul adversarei nici la acest scor şi reuşeşte un nou break, câştigând partida la a doua minge de meci.

Duminică, la ora 12:00 Halep o va întâlni pe Garbine Muguruza, meciul fiind urmat de partida dintre Begu şi Espinosa. În caz de nevoie (dacă scorul este 2-2), se va disputa şi partida de dublu: Alexandra Dulgheru / Monica Niculescu - Anabel Medina Garrigues / Lara Arruabarrena.

Câştigătoarea duelului dintre România şi Spania va merge în play-off-ul pentru Grupa Mondială I a Cupei Davis.