Antena 3 CNN Sport Tenis Irina Begu s-a califical în optimi la Charleston

Irina Begu s-a califical în optimi la Charleston

07 Apr 2016   •   09:13

Irina Begu s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA Premier de la Charleston(Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 687.900 dolari, după ce a dispus de americanca Bethanie Mattek-Sands, cu 6-4, 4-6, 6-2, transmite DigiSport.

Begu (25 ani, 34 WTA) a obţinut succesul după două ore şi 27 de minute de joc. Românca şi-a adjudecat a patra victorie în tot atâtea meciuri cu Mattek-Sands (31 ani, 89 WTA), precedentele fiind în 2012 în sferturi la Linz, cu 6-3, 1-6, 6-2, şi în 2015, în optimi la Rio, cu 6-2, 6-4, şi în primul tur la Roland Garros, cu 6-4, 7-6 (6).

Românca a fost condusă în decisiv cu 1-0, dar a câştigat apoi cinci ghemuri consecutive.

Irina şi-a asigurat un cec de 8.955 dolari şi 55 de puncte WTA. Adversara ei din optimi va fi învingătoarea dintre Andrea Petkovic şi Monica Puig.