Antena 3 CNN Sport Tenis Irina Begu, calificare superbă în optimile turneului de la Miami

Irina Begu, calificare superbă în optimile turneului de la Miami

28 Mar 2016   •   08:38

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, duminică, în optimile de finală ale turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, scrie Jurnalul Național.

Irina Begu (25 ani, 35 WTA) a trecut în turul al treilea de Krystyna Pliskova (Cehia), sora cunoscutei Karolina Pliskova, cu 7-5, 4-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 38 de minute. Begu a avut 11 ași, față de 9 ai adversarei, dar și 13 duble greșeli (Pliskova 7). Românca a mai învins-o pe Krystyna Pliskova (24 ani, 101 WTA) și în 2010, la Incheon (Coreea de Sud), cu 4-6, 6-1, 6-4, în sferturi de finală.

Begu și-a asigurat și ea un cec de 67.590 dolari și 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe americanca Madison Keys (N. 22), victorioasă cu 6-4, 6-4 în fața italiencei Robert Vinci (N. 9). Irina o va întâlni în premieră pe Keys (21 ani, 24 WTA).