Antena 3 CNN Sport Tenis Maria Sharapova a fost eliminată în turul 3 la Wuhan. Simona Halep rămâne pe locul 2 în lume

de M.T.    |    24 Sep 2014   •   12:23

Simona Halep îşi va păstra poziţia a doua în clasamentul mondial, după ce rusoaica Maraia Sharapova a fost eliminată în turul 3 al turneului de la Wuhan.

Sharapova, a patra favorită a turneului din China, a fost învinsă în două seturi, scor 6-7, 5-7, de elveţianca Timea Bacsinszky (61 WTA).

Jucătoarea din Rusia era singura care o putea depăşi pe Halep în clasamentul WTA, după ce românca, favorită numărul 2, a pierdut surprinzător în turul 2 la Wuhan, în faţa ibericei Garbine Muguruza.

Pentru a trece peste Halep, Sharapova trebuia însă să se califice în finala concursului dotat cu premii totale de 2,44 milioane de dolari.