Antena 3 CNN Sport Tenis Monica Niculescu şi Victor Hănescu, laureaţii Mastersului România

Monica Niculescu şi Victor Hănescu, laureaţii Mastersului România

30 Noi 2008   •   18:03

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu a câştigat, duminică, turneul feminin al Mastersului România, învingând-o, în finală, pe Irina Begu, cu scorul de 1-6, 6-4, 6-1, într-o partidă care a durat două ore şi 27 de minute. Pentru performanţa sa, Niculescu a primit o casă în valoare de 250.000 de euro la Corbeanca.
La masculin, cel mai bine clasat tenismen român în ierarhia ATP, Victor Hănescu, l-a învins, duminică, pe Victor Crivoi, scor 4-6, 6-3, 6-3.
Turneul a fost dotat cu premii în valoare de 600.000 de euro, care constau în obiecte. Dacă învingătorii turneelor de la masculin şi feminin au primti câte o casă, ocupanţii locului doi s-au ales cu câte o maşină de teren Toyota RAV4. Poziţia a treia a fost recompensată cu plata biletelor de avion pentru anul 2009, la deplasările la competiţii, în timp ce sportivii care s-au clasat pe locul patru au primit computere în valoare de 2.000 - 2.500 de euro.
Monica Niculescu are 21 de ani şi a cucerit 15 titluri ITF în toată cariera, în timp ce la dublu a câştigat 20. Românca a încheiat anul pe locul 47 la simplu şi pe 36 la dublu. De partea cealaltă, Victor Hănescu are 25 de ani şi ocupă locul 50 în clasamentul ATP. În 2009, românul a jucat cea de-a doua finală ATP din carieră şi a câştigat primul său titlu, la Gstaad, în ultimul act învingându-l pe rusul Igor Andreev, scor 6-3, 6-4.