Antena 3 CNN Sport Tenis Nemiloasa Ana Ivanovic s-a calificat în optimile de finală la Roland Garros

Nemiloasa Ana Ivanovic s-a calificat în optimile de finală la Roland Garros

29 Mai 2009   •   15:47

Campioana en-titre Ana Ivanovic s-a calificat în runda a patra a Open-ului francez după o victorie categorică, 6-0, 6-2, în faţa jucătoarei Iveta Benesova din Cehia.

Tenismana numărul opt în lume a salvat două mingi de break în game-ul de debut, înainte să atingă forma maximă şi să reuşească trei break-uri în faţa Benesovei într-un prim set ce a durat doar 23 de minute. Ivanovic, în vârstă de 21 de ani, s-a văzut condusă cu 2-0 în setul secund, însă a revenit în forţă şi a câştigat şase game-uri la rând şi partida.

Jucătoarea din Serbia va juca în optimile de finală cu învingătoarea dintre Victoria Azarenka şi Carla Suarez Navarro. Victoria Anei Ivanovici în faţa Benesovei, numărul 35 mondial, înseamnă că tenismana din Serbia nu a cedat încă niciun set la Roland Garros-ul din acest an şi s-a calificat în optimi pentru al treilea an la rând.