Antena 3 CNN Sport Tenis Novak Djokovici l-a învins pe Rafael Nadal şi s-a calificat în semifinale, la Roland Garros

03 Iun 2015   •   19:27

Tenismanul sârb Novak Djokovici, liderul clasamentului mondial, l-a învins, miercuri, pe spaniolul Rafael Nadal, locul 7 ATP, cu scorul de 7-5, 6-3, 6-1, şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, informează site-ul oficial al competiţiei.

Djokovici s-a impus după două ore şi 26 de minute.
În semifinale, Novak Djokovici îl va întâlni pe învingătorul partidei dintre britanicul Andy Murray, locul 3 ATP, şi spaniolul David Ferrer, locul 8 ATP.

Djokovici, în vârstă de 28 de ani, a jucat două finale la French Open, în 2012 şi 2014, ambele pierdute în faţa lui Nadal, care are nouă trofee pe zgura pariziană.

În cealaltă semifinală se vor întâlni francezul Jo-Wilfried Tsonga, locul 15 ATP, şi elveţianul Stan Wawrinka, locul 9 ATP.