Antena 3 CNN Sport Tenis Rafa Nadal, "maestrul zgurei", părăseşte Roland Garros încă din optimi, bătut de Soderling

Sursa foto: rafa nadal
31 Mai 2009   •   20:48

Capăt de linie pentru numărul 1 mondial, Rafael Nadal, la turneul său preferat. Spaniolul câştigase ultimele patru turnee de Ronald Garros dar nu a reuşit să treacă de nu adversar net inferior, cel puţin teoretic, suedezul Robin Soderling. Scandinavul a câştigat în patru seturi partida, 6-2, 6-7, 6-4, 7-6, şi turneul a rămas deja fără Nadal şi Djokovic.
Sâmbătă, lumea tenisului era surprinsă de emilinarea din turul trei a sârbului Novak Djokovic, numărul 4 mondial, dar surpriza de duminică a fost şi mai mare. Soderling a câştigat foarte uşor primul set, cu 6-2, iar Nadal era avertizat. Iar spaniolul a reacţionat bine, câştigând setul doi la tie-break, dar aici s-a rupt ceva în jocul spaniolului. Loviturile de dreapta au fost punctul forte al lui Soderling, care a câştigat şi setul al treilea datorită execuţiilor proprii foarte bune, cu scorul de 6-4. Şansa i-a făcut cu ochiul lui Nadal în setul patru, atunci când ibericul a servit pentru set la 5-4, dar ?Regele Zgurei? a ignorat norocul propriu şi a pierdut gameul, apoi setul şi a fost, implicit, eliminat. Federer rămâne, astfel, mare favorit al turneului francez.