Antena 3 CNN Sport Tenis Rafael Nadal s-a impus în turneul demonstrativ de la Abu Dhabi

Rafael Nadal s-a impus în turneul demonstrativ de la Abu Dhabi

03 Ian 2010   •   11:37

Rafael Nadal a trecut cu 7-6, 7-5 de Robin Soderling şi a câştigat turneul demonstrativ Capitala World Tennis Championship de la Abu Dhabi.

Soderling, care l-a învins pe Roger Federer pentru a se califica în finală, a avut două mingi set în primul set, dar a pierdut la tie-break. Suedezul a obosit în setul secund, dar a salvat trei mingi de set înainte ca spaniolul Nadal să termine partida.

Nadal a catalogat turneul ca fiind "antrenamentul perfect" pentru Doha, acolo unde sezonul ATP începe săptămâna viitoare. "Este o victorie importantă pentru mine. Sunt fericit pentru că am făcut un meci bun. Cred că Robin este acum unul dintre cei mai dificili jucători din tenis împotriva căruia să joci", a declarat Nadal.