Antena 3 CNN Sport Tenis Record pentru Marius Copil. Pe ce loc a urcat tenismenul în ierarhia ATP

Record pentru Marius Copil. Pe ce loc a urcat tenismenul în ierarhia ATP

de M.Z.    |    06 Mar 2017   •   11:16

Jucătorul de tenis Marius Copil, în vârstă de 26 de ani, a urcat 13 poziţii în clasamentul ATP, dat publicităţii luni, şi ocupă locul 111, ceea ce reprezintă cea mai bună clasare din carieră, se arată pe site-ul atpworldtour.com.

Copil a acumulat 532 de puncte în ierarhia mondială şi a urcat pentru prima dată mai sus de locul 124, pe care l-a ocupat în două rânduri. În cursul săptămânii trecute, Marius Copil a evoluat la turneul ATP 500 de la Dubai, unde a fost învins de francezul Lucas Pouille, în optimile de finală.

La dublu, Horia Tecău a avansat patru poziţii, până pe 15, după ce a câştigat turneul de la Dubai alături de olandezul Jean-Julien Rojer, jucător aflat, de asemenea, în ascensiune. Florin Mergea, însă, a coborât două locuri, pe 24.

Sursă: Mediafax