Antena 3 CNN Sport Tenis Roland Garros 2019. Irina Begu s-a calificat în runda a treia

Roland Garros 2019. Irina Begu s-a calificat în runda a treia

30 Mai 2019   •   16:57

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, joi, în runda a treia a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a dispus de Karolina Muchova (Cehia) cu 1-6, 6-3, 6-4.

Begu (28 ani, 116 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 54 de minute, în faţa unei adversare de 22 de ani, care ocupă locul 73 în lume.

Irina Begu nu a contat practic în primul set, cedat cu 1-6, dar a ridicat nivelul în actul secund, cehoaica a greşit mai mult şi românca a revenit de la 2-3, câştigând patru ghemuri la rând şi setul. În decisiv, s-a mers cu serviciul până la 4-3 pentru Irina, care a făcut break, apoi nu a reuşit să încheie setul, dar a izbutit-o pe serviciul adversarei, la a treia minge de meci.

Muchova a fost mai bună la punctele cu primul serviciu, a fost superioară la mingile direct câştigătoare, 23-19, în timp ce la erori neforţate a avut două în plus faţă de Begu (33-31). Cehoaica a avut mai multe puncte câştigate în acest meci, 82-79, dar a pierdut.

Begu şi-a asigurat un cec de 143.000 euro şi 130 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi americanca Amanda Anisimova (17 ani, 51 WTA), victorioasă cu 6-4, 6-2 în faţa belarusei Arina Sabalenka, a 11-a favorită.