Antena 3 CNN Sport Tenis Şarapova a câştigat turneul de la Strasbourg şi se pregăteşte de Roland Garros

Şarapova a câştigat turneul de la Strasbourg şi se pregăteşte de Roland Garros

23 Mai 2010   •   10:12

Maria Şarapova şi-a făcut încălzirea pentru Roland Garros cu o victorie confortabilă, scor 7-5, 6-1, în faţa Kristinei Barrois, în finala turneului Strasbourg International.

Rusoaica, în vârstă de 23 de ani, a fost condusă cu 4-2 în primul set, dar a câştigat şapte game-uri consecutive după o discuţie purtată cu antrenorul ei.

Numărul 13 mondial, Şarapova a reuşit două breakuri în faţa adversarei din Germania, aflată cu 64 de poziţii mai jos în clasamentul WTA, în setul secund, pentru a-şi asigura victoria.

Cap de serie numărul 12 la turneul de Mare Şlem de la Roland Garros, rusoaica o va întâlni pe Ksenia Pervak în prima rundă.