Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep a abandonat în finală la Toronto. Românca are probleme serioase la piciorul stâng

16 Aug 2015   •   21:01
Simona Halep abandonează în finală la Toronto.

Simona Halep-Belinda Bencic. 6-7, 7-6, 0-3. Halep își mai pierde o dată serviciul.

6-7, 7-6, 0-2. Simona începe prost setul decisiv și își pierde serviciul.  Bencic în schimb își câștigă serviciul și ia avans.

6-7, 7-6.  Simona egalează miraculos la seturi, deși pe chipul ei se citesc tot mai mult grimase.

Simona Halep, prima reacție după abandonul de la Toronto
6-7, 6-6.Halep își pierde serviciul și e din nou tie-break.

6-7, 6-5.
Halep preia conducerea după ce face break-ul. Elvețianca are o criză de nervi și aruncă cu racheta pe jos.

6-7, 5-5. Halep își păstrează serviciul și egalează în setul doi.

Reacție dură a învingătoarei Simonei Halep

6-7, 4-5. Halep mai face o minune și câștigă la 0 pe serviciul adversarei. Românca e totuși destul de imobilă din cauza problemelor la picior.

6-7, 3-5. Bencic face breakul din nou, după ce Halep câștigase pe serviciul adversarei. Elvețianca servește pentru titlu.

6-7, 2-4.  Bencic pare nervoasă pe fanii români care aplaudă o dublă greșeală a tinerei jucătoare.

Halep își pierde serviciul și abia mai merge pe teren.

Cătălin Tolontan, editorial memorabil despre Simona Halep6-7. 3-2. Halep mai cere un time out medical, medicul și fizioterapeutul turneului încearcă să o ajute pe româncă.

Problemele medicale ale româncei se văd la serviciu, acolo unde Halep evită forțarea piciorului stâng.

Halep are probleme la piciorul stâng și cheamă medicul.

6-7. 0-2. Bencic începe extrem de bine și al doilea set și ia break-ul.

0-1 în setul secund. Halep pare să schimbe strategia, dar Bencic joacă extrem de agresiv și pare greu de bătut.

6-7, Bencic ia primul set. Românca a condus și cu 4-1 în game-ul decisiv, dar elvețianca a revenit și a luat prima rundă.

Românii sunt extrem de vocali în tribune.

6-6, tie-break

6-5 pentru Simona Halep în primul set

Elvețianca de doar 18 ani a eliminat-o în semifinale pe numărul 1 mondial, Serena Williams.  Meciul a început cu un festival de break-uri, pentru ca apoi cele două jucătoare să-și apere serviciul.

Tensiunea și-a spus cuvântul în finala turneului de la Toronto dintre Belinda Bencic și Simona Halep. La scorul de 5-4 pentru Halep, în primul set, elvețianca și-a chemat antrenorul pe teren, în timpul unei pauze, pentru sfaturi. A cedat însă nervos, țipând de câteva ori la acesta. Antrenorul și-a continuat sfaturile și a încercat să răspundă nervilor tinerei de 18 ani.

Descărcarea i-a folosit elvețiancei care și-a păstrat serviciul și a egalat la 5.

Încercând să liniștească publicul, arbitra partidei a spus și în română: Mulțumesc!