Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep a câștigat primul turneu din 2018!

Simona Halep a câștigat primul turneu din 2018!

06 Ian 2018   •   14:00

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, a câştigat turneul WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari, sâmbătă, după ce a învins-o în finală pe deţinătoarea trofeului, Katerina Siniakova (Cehia), cu 6-1, 2-6, 6-0.

Halep s-a impus și în turneul de dublu, alături de Irina Camelia Begu.

Halep (26 ani) şi-a confirmat statutul de lider mondial şi principală favorită, impunându-se după o oră şi 13 minute, la capătul a trei seturi, dintre care două dominate categoric.

Depăşind adversităţile create de amânări succesive din cauza ploii (meciul a început cu o întârziere de aproape cinci ore faţă de ora iniţială, n. red.) şi de mutarea finalei în sală, Halep a început cu dreptul, a câştigat primul ghem, iar în al doilea a avut două mingi de break, dar Siniakova a egalat, 1-1. Românca a fost de neoprit şi a făcut punct după punct, încheind primul set cu 6-1.

În actul secund, Simonei nu i-a mai intrat serviciul la fel ca în primul set, Siniakova a profitat de acest lucru şi a controlat ostilităţile, iar de la 3-2 în favoarea sa nu a mai putut fi oprită, adjudecându-şi setul cu 6-2.

Halep a început perfect setul decisiv, cu break, iar în ghemul al doilea a depăşit cu bine un moment de cumpănă (15-30), pentru ca apoi să domine clar disputa, contul de Twitter al turneului consemnând că ''numărul unu mondial joacă precum numărul unu mondial''. Simona a încheiat setul cu 6-0, după doar 21 de minute.

Halep a comis 3 duble greşeli în acest meci, în timp ce Siniakova (21 ani, 48 WTA), care în semifinale trecuse de rusoaica Maria Şarapova, a avut 2 aşi şi 5 duble greşeli.

Românca şi-a luat revanşa în faţa cehoaicei, care anul trecut la Shenzhen câştiga meciul direct cu scorul de 6-3, 4-6, 7-4, în optimi.

Cele două se vor mai înfrunta o dată sâmbătă, în finala de dublu, care va opune perechile Irina Begu/Simona Halep şi Barbora Krejcikova/Katerina Sinakova.

Pentru titlul de la simplu obţinut la Shenzhen, al doilea pentru ea după cel din 2015, Halep va fi recompensată cu 163.260 dolari şi 280 puncte WTA, iar Siniakova s-a ales cu 81.251 dolari şi 180 de puncte. Halep se menţine lider mondial încă o săptămână şi va fi principala favorită la Australian Open.

Simona Halep a jucat a 28-a finală din carieră, până acum având 16 titluri cucerite. Simona a obţinut şase titluri în 2013, la Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova şi Sofia, două în 2014, la Doha şi Bucureşti, trei în 2015, Shenzhen, Dubai şi Indian Wells, trei anul trecut, Madrid, Bucureşti şi Montreal, în 2017 câştigat la Madrid, iar acum s-a impus la Shenzhen.

Halep a mai jucat 12 finale, în 2010 şi 2011 la Fes (Maroc), în 2012 la Bruxelles, în 2014 la Madrid, Roland Garros şi Turneul Campioanelor, în 2015 la Toronto şi Cincinnati, iar în 2017 la Roma, Roland Garros, Cincinnati şi Beijing.

Știrea inițială

UPDATE: După mai multe amânări, meciul dintre Simona Halep și Katerina Siniakova a început la ora 12:40, ora României. Românca a preluat conducerea partidei, câștigând ușor primul set, scor 6-1.

În setul secund, Halep a cedat cu 2-6 și meciul intră în decisiv.

În al treilea set, Halep a început în forță cu un break. Apoi și-a câștigat serviciul și avut trei mingi de break. Este 3-0!

Halep a defilat până la final și s-a impus cu 6-0 în setul decisiv.

---

Finala de dublu, dintre perechile Halep/Begu - Siniakova/Krejcikova, a fost și ea reprogramată pentru ora 14:40, ora României.

----------------------------

UPDATE: Organizatorii au apelat la planul de avarie în cazul finalelor de la Shenzhen, astfel că partidele au fost mutate într-o sală. Din cauza dimensiunilor mici ale acesteia, însă, meciul NU va fi transmis la TV și numărul spectatorilor va fi unul limitat. Finala de simplu este programată să înceapă până în ora 12:00.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, o va înfrunta pe Katerina Siniakova (Cehia/N. 6), deţinătoarea titlului, în finala Shenzhen China Open.

Halep a trecut în semifinale de compatrioata Irina Begu. Halep câştigat toate cele şase confruntări cu Begu de până acum, în 2007 cu 6-3, 6-4 în sferturile unui turneu futures la Bucureşti, în 2008 în primul tur al altei competiţii futures la Bucureşti, cu 7-5, 6-2, în 2012 în optimile turneului de la Hobart, cu 6-4, 6-2, în 2016 în sferturile turneului de la Madrid, cu 6-3, 0-6, 6-1, şi în 2016 în primul tur la Wuhan, Irina abandonând la scorul de 6-3, 2-0.

Halep, care va fi principala favorită la Australian Open, şi-a asigurat un cec de 81.251 dolari şi 180 de puncte WTA, în timp ce Begu va primi 43.663 dolari şi 110 puncte.

Sursă: Agerpres