Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep a fost învinsă în finala turneului WTA de la Fes

Simona Halep a fost învinsă în finala turneului WTA de la Fes

25 Apr 2011   •   08:55

Simona Halep a fost învinsă duminică de italianca Alberta Brianti, scor 6-4, 6-3, în finala turneului WTA de la Fes (Maroc), dotat cu premii totale de 220.000 de dolari.

Jucătoarea din Italia s-a impus la capătul unui meci care a durat o oră şi 18 minute şi care a fost întrerupt din cauza ploii în primul set, la scorul de 5-2 în favoarea sa. Pentru Halep, este cea de-a doua înfrângere consecutivă în ultimul act al concursului marocan, după ce anul trecut a pierdut în faţa cehoaicei Iveta Benesova.

Românca a primit pentru performanţa sa 19.000 de dolari şi 200 de puncte WTA, în timp ce adversara sa s-a ales cu un cec de 37.000 de dolari şi 280 de puncte în clasamentul mondial.