Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep și-a aflat primul adversar al anului. Cu cine va juca la Brisbane

Simona Halep și-a aflat primul adversar al anului. Cu cine va juca la Brisbane

Sursa foto: Foto: Facebook
04 Ian 2016   •   13:12

Victoria Azarenka a învins-o pe sportiva rusă Elena Vesnina, venită din calificări, luni, în primul tur la Brisbane, turneu dotat cu premii de un milion de dolari, urmând ca în runda următoare să joace cu principala favorită, Simona Halep.

Azarenka, locul 22 WTA, s-a impus cu scorul de 6-2, 6-0, după o oră şi 27 de minute de joc.

Halep şi Azarenka s-au mai întâlnit până acum de trei ori, ultima oară în sferturi la US Open, când românca s-a impus, scor 6-3, 4-6, 6-4. Anterior, Azarenka a câştigat ambele partide disputate în 2012, în optimile de finală ale turneului de la Doha, scor 6-3, 6-1, şi în aceeaşi fază la Linz, scor 6-1, 6-1.