Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep, calificată fără probleme în turul al treilea la Miami

Simona Halep, calificată fără probleme în turul al treilea la Miami

Sursa foto: foto: Agerpres
23 Mar 2019   •   08:17

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat fără probleme, vineri, în runda a treia a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 9.035.428 dolari, în timp ce Mihaela Buzărnescu a pierdut meciul susţinut în turul al doilea.

Halep (27 ani), a doua favorită, a avut nevoie de 63 de minute pentru a trece de americanca Taylor Townsend (22 ani, 96 WTA).

Românca a servit bine în acest meci, în care a avut un as şi a comis patru duble greşeli, pierzându-şi serviciul o dată.

A fost a treia victorie consecutivă reuşită de Halep în faţa americancei Townsend, după 6-4, 6-1 în 2017 în turul al doilea al Cincinnati şi cu 6-3, 6-1 anul trecut în turul secund la Roland Garros.

Halep şi-a asigurat un cec de 48.775 dolari şi 65 de puncte WTA, urmând să o înfrunte pe slovena Polona Hercog în turul următor. Hercog (28 ani, 93 WTA), victorioasă în faţa japonezei Misaki Doi în turul anterior, a câştigat singurul duel cu Halep, în 2009, la Sofia (ITF, 100.000 dolari), în primul tur, cu 7-6 (3), 1-6, 6-2.

Mihaela Buzărnescu (30 ani, 32 WTA), cap de serie numărul 30, a fost întrecută în turul secund de franţuzoaica Alize Cornet (29 ani, 53 WTA), cu 7-6 (7), 6-1, după o oră şi 58 de minute.

Românca a suferit a zecea înfrângere în 11 meciuri jucate în 2019.

Buzărnescu va încasa un cec de 26.430 dolari şi va fi recompensată cu 35 de puncte WTA.

Sursă: Agerpres