Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep, învinsă de Monica Niculescu la proba de dublu de la Miami Open

Simona Halep, învinsă de Monica Niculescu la proba de dublu de la Miami Open

26 Mar 2019   •   22:41

Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Monica Niculescu şi americanca Abigail Spears s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Miami (Florida/SUA), dotat cu premii totale de 9.035.428 dolari, marţi, după o revenire remarcabilă în meciul disputat contra cuplului româno-german Simona Halep/Julia Goerges, câştigat cu 1-6, 7-5, 10-8.

Niculescu şi Spears au obţinut victoria după o oră şi 30 de minute.

Halep şi Goerges au dominat cea mai mare parte a meciului, au condus cu 6-1 şi 4-1, dar au început să greşească tot mai mult şi le-au oferit adversarelor şansa de a reveni. De la 3-5, Niculescu şi Spears au luat patru ghemuri consecutive şi s-au impus cu 7-5, egalând la seturi.

În super tiebreak, Halep şi Goerges au avut 6-1, dar cuplul româno-american a egalat, 6-6, apoi scorul a devenit 7-6 pentru perechea Halep/Goerges, Niculescu şi partenera sa au întors scorul şi au condus cu 9-7, câştigând cu 10-8.

Halep şi Goerges vor primi pentru participare 30.060 dolari şi 120 de puncte WTA la dublu. Niculescu şi Spears şi-au asigurat 57.000 de dolari şi 215 puncte WTA, urmând să joace în sferturi contra perechii Samantha Stosur (Australia)/Shuai Zhang (China), a şasea favorită, campioană anul acesta la Australian Open.

Simona Halep va juca miercuri în sferturi la simplu, contra chinezoaicei Qiang Wang.

Sursă: Agerpres