Antena 3 CNN Sport Tenis Soderling cucereşte titlul la Rotterdam, după retragerea lui Iujnîicucereşte

Soderling cucereşte titlul la Rotterdam, după retragerea lui Iujnîicucereşte

15 Feb 2010   •   02:18

Suedezul Robin Soderling a câştigat Turneul "World Tennis" de la Rotterdam, după ce Mihail Iujnîi, adversarul său din finală, a fost forţat de o accidentare să se retragă.

Campionul din 2009 de la Open-ul francez a cucerit primul set cu 6-4, fructificând toate cele trei şanse de break create. Apoi a preluat conducerea cu 2-0 în setul secund, dar rusul a pus capăt partidei mai devreme din cauza unei accidentări la încheietura mâinii, o problemă care l-a făcut să se retragă şi de la Australian Open în runda a treia.

"Îmi pare rău că nu am putut termina partida. Nu mai puteam să mă mişc bine. Am încercat cât am putut, speram să mă descurc bine azi", a declarat Iujnîi.

Soderling, care în 2008 a pierdut finala în faţa francezului Michael Llodra, s-a declarat încântat de victorie, mai ales că în precedentele două turnee jucate în acest an fusese eliminat în prima rundă - la Australian Open şi Chennai.