Antena 3 CNN Sport Tenis Svetlana Kuznetsova, adversara Simonei Halep în sferturile de finală de la Roland Garros

de M.T.    |    02 Iun 2014   •   22:07

Rusoaica Svetlana Kuznetsova va fi adversara Simonei Halep în sferturile de finală de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului.

În ultimul meci din optimi, Kuznetsova, cap de serie 27 la Paris, a trecut în două seturi, scor 6-3, 6-4, de cehoaica Lucie Safarova, favorita numărul 23.

Jucătoarea din Rusia este fostă campioană la Roland garros, titlu cucerit în 2009, iar în 2004 a reuşit să se impună la US Open.

Până în prezent, Simona Halep a întâlnit-o în patru rânduri pe Svetlana Kuznetsova, fiecare jucătoare obţinând câte două victorii.

Halep s-a calificat în premieră în sferturi la Paris, după ce, luni, a trecut în două seturi, scor 6-4, 6-3, de americanca Sloane Stephens.

După ce primele trei favorite - Serena Williams, Na Li, Agnieszka Radwanska - au fost eliminate, românca a rămas jucătoarea cel mai bine clasată în clasamentul mondial aflată în cursa pentru titlu în capitala Franţei.

Meciul dintre Simona Halep şi Svetlana Kuznetsova va avea loc miercuri.