Antena 3 CNN Sport Tenis Tenis - Tommy Robredo a câştigat Brazilian Open şi la simplu, şi la dublu

Tenis - Tommy Robredo a câştigat Brazilian Open şi la simplu, şi la dublu

Sursa foto: tommy robredo
15 Feb 2009   •   14:10

Perechea iberică Tommy Robredo/Marcel Granollers s-a impus duminică în faţa cuplului argentinian Arnold Ker/Juan Monaco, scor 6-4, 7-5, în finala de dublu a turneul Brazilian Open, informează site-ul oficial al competiţiei,citat de Newsin.
Această victorie vine după ce Robredo a reuşit sâmbătă să se impună şi în finala de simplu, în care l-a învins pe brazilianul Thomas Bellucci, scor 6-3, 3-6, 6-4.
Cel care l-a premiat pe Robredo sâmbătă a fost brazilianul Gustavo Kuerten, retras din activitate în mai 2008. Turneul din Brazilia a avut premii de 562.000 dolari, din care Robredo a obţinut aproape 100.000 pentru victoria la simplu, acest turneu fiind al optulea din cariera sa.
Robredo are 26 de ani şi este pe locul 19 în clasamentul ATP. Pe de altă parte, şi favoritul local în finala de la simplu, Bellucci recunoştea că nici el nu se aştepta să ajungă atât de departe în turneu.