Antena 3 CNN Sport Tenis Turneul de la Stanford: Surorile Williams, prea puternice pentru Monica Niculescu

Sursa foto: Monica Niculescu
03 Aug 2009   •   14:16

Perechea Monica Niculescu (România) / Yung-Jan Chan (Taiwan) a fost învinsă, duminică, de surorile Venus şi Serena Williams, cu scorul de 6-4, 6-1, în finala probei de dublu a turneului de la Stanford.

În primul tur, Niculescu şi Chan au trecut de perechea Stephanie Foretz (Franţa)/Abigail Spears (SUA), cu 6-4, 2-6, 10-6, în sferturi au eliminat principalele favorite, Cara Black (Zimbabwe)/Liezel Huber (SUA), 7-5, 6-3, iar în semifinale câştigaseră în faţa perechii româno-ruse Sorana Cîrstea/Maria Kirilenko, cu 3-6, 6-3, 10-8.

Pentru accederea până în finală, Niculescu şi Chan au obţinut un cec în valoare de 17.800 de dolari şi 320 de puncte WTA.

La simplu, competiţia a fost câştigată de jucătoarea franceză Marion Bartoli, cap de serie numărul 8, care s-a impus în ultimul act, cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4, în faţa unei favorite locale, Venus Williams, cap de serie numărul doi. Bartoli a fost recompensată cu un cec de 107.000 dolari şi cu 470 puncte WTA.