Antena 3 CNN Sport Tenis Veste bună pentru Simona Halep. Românca rămâne lider mondial şi după turneul de la Wimbledon. Ocupanta locului 2 WTA a fost eliminată din competiţie

04 Iul 2018   •   20:37

Caroline Wozniacki (locul 2 WTA) a pierdut în turul 2 al turneului de la Wimbledon, în faţa rusoaicei Ekaterina Makarova (locul 35 WTA), scor 6-4; 1-6; 5-7. În urma aceste înfrângeri, Simona Halep va rămâne pe primul loc şi după Marele Şlem.

Simona Halep şi-a început aventura în drumul spre al doilea turneu de Mare Şlem din carieră, după ce s-a impus, în acest an, la Roland Garros. Şansele ca Simona să se impună şi aici au crescut considerabil, după ce principala ei adversară, daneza Caroline Wozniacki, a fost eliminată încă din turul secund.

Acesta nu este singurul motiv de bucurie. Eliminarea favoritei 2 la Wimbledon o menţine pe Halep pe poziţia de lider şi după terminarea turneului, indiferent de rezultate.

Sursă: Mediafax