Antena 3 CNN Sport Tenis Victorie clară pentru Simona Halep! Cu cine va juca în sferturile turneului de la Sankt Petersburg

01 Feb 2017   •   13:20

Simona Halep, locul 4 WTA, a învins-o pe pe Ana Konjuh, locul 39 WTA, 6-4, 7-6, și s-a calificat în sferturile turneului de la Sankt Petersburg, scrie GSP.

Simona Halep a câștigat primul set, după un duel echilibrat. Simona a reușit trei break-uri, ultimul la scorul de 5-4 și și-a pierdut doar de două ori serviciul. Konjuh a servit destul de puternic, dar Halep a găsit soluții pentru a returna. În plus, românca a făcut mai puține greșeli decât croata.

Setul doi a fost la fel de echilibrat precum primul, cele două jucătoare făcând câte un break. În finalul meciului, Konuj a salvat 4 mingi de meci și a trimis setul în tie-break. Acolo, Simona a jucat mai bine și a câștigat cu 7-2.

Halep se va duela în sferturile de finală cu învingătoarea meciului Daria Kasatkina - Natalia Vikhlyantseva.