Europa şi SUA vor înregistra în continuare creşteri economice slabe, în pofida datelor solide privind economia europeană şi, în special, cea a Germanie. Avertismentul vine din partea economistului şef al FMI Olivier Blanchard.
Acesta a explicat publicaţiei Le Figaro că încetinirea economiei Americii va avea, pe termen scurt, un impact automat asupra Asiei. Economiile mari ar putea renunţa la pieţele externe emergente pe termen mediu, doar în cazul în care statele Americii de Sud se vor baza din ce în ce mai mult pe cererea internă.
Blanchard mai susţine în acelaşi timp că statele din zona euro elaborează planuri pentru reducerea deficitelor pe termen mediu, pentru a calma pieţele financiare, dar şi termenele limită precise.
Antena3.ro
FMI: Europa şi Sua vor înregistra o creştere economică slabă
-
S&P a reconfirmat ratingul României la nivelul "BB+", cu perspectivă stabilă
25 Mai, 20:10 | 0 comentarii -
Deutche Welle: UE ar putea sacrifica, pentru Grecia, fonduri structurale neutilizate din România
25 Mai, 12:24 | 2 comentarii -
Viaţa fabuloasă a unuia dintre cei mai bogaţi oameni din lume. De la copilul orfan, la proprietar de insule şi palate
25 Mai, 10:50 | 6 comentarii -
GSP.roPămîntul întors sub picioare » Mihai Neşu foloseşte în SUA un dispozitiv care îl ajută să stea drept şi să se mişte uşor
-
Europa e pe un butoi de pulbere, iar Grecia a aprins chibritul. Oficialii europeni se pregătesc pentru dezastru
25 Mai, 06:15 | 5 comentarii -
EximBank susţine extinderea firmelor româneşti în străinătate
24 Mai, 17:25 | 1 comentarii
-
Domnule Blanchard,
Economiile Americane si Europene sufera mult de lipsa de investitii, si joburi. Principala cauza este desechilibrarea balabtelor ramurilor economice, desechilibrarea balantelor externe de import export, unde domina importurile marfurilor de proasta calitate si ieftine care concureaza (preturi joase) piata interna, punind bussinesurile in stare de faliment, si cresterea ratelor de somaj. Cine trebuie sa coordoneze aceasta nu isi face datoria incluzind FMI care acepta situatii financiare false si acorda imprumuturi lasind economiile tarilor intr-o enorma paragina. -
http://www.scribd.com/arbitraj
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






h t t p :// madalinb25. b l o g s p o t . c o m/ invata cum sa castigi banuti online, DOAR vizitand site-uri