Marea Britanie. Guvernul a alocat încă 300 miliarde euro pentru sprijinirea băncilor
Recesiunea în zona euro va duce la scăderea produsului intern brut şi la o creştere spectaculoasă a şomajului.
Marea Britanie a anunţat un nou sprijin pentru economie în valoare de cîteva sute de miliarde de euro. Băncile din regat sunt grav lovite de actuala criză financiară.
"Pierderile înregistrate de Royal Bank of Scotland au fost provocate de politica dusă pe piaţa americană a creditelor în principal de banca ABN Amro" a declarat premierul Gordon Brown.
Ministrul de finanţe Alistair Darling spune că banii sund desitinaţi creditării. Brown şi Darling susţin că aceasta era singura soluţie pentru a scoate economia din impas.
Băncile care au fost salvate toamna trecută cu bani publici au raportat pierderi imense. Royal Bank of Scotland, de exemplu, a anunţat pierderi de 28 de miliarde de lire sterline pe anul 2008. Valoarea totală a creditelor neperformante din economia britanică este estimată la 220 de miliarde de euro.
Antena 3
-
Enel discuta achizitia actiunilor detinute de Fondul Proprietatea la companiile sale din Romania “numai dupa” ce rezolva preluarea pachetului detinut de stat la Muntenia Sud
23 Noi, 19:39 | 0 comentarii -
Codul samurailor pentru managerii români
25 Mai, 11:41 | 1 comentarii -
Teodora Migdalovici - îmblânzitoarea de lei
24 Mai, 20:13 | 0 comentarii -
GSP.roFOTO Bute a pierdut centura IBF » Imagini exclusive din iadul englez
-
De investit: Egipt, frontiera economică dintre Europa şi Asia
24 Mai, 19:46 | 1 comentarii -
Profesioniştii „do it yourself”. Mii de euro pe lună, doar cu diploma de bac
14 Mai, 11:19 | 0 comentarii
-
lol
banci=evrei
adica anglia le-a mai dat evreilor inca 300 miliarde euro. -
Guvernele "democratice"dau ajutor celor mai speculative instiutii.Acestea e culmea,nici nu stiau ca sunt in criza,si raportau venituri uriase pana la semnalul marelui frate.Oare nimeni nu mai pune problema "eficientei"sectorului privat in eonomie ?Cum de marii nostri economisti nu intreaba nimic despre ce pierderi,de unde si cat ?Inainte ni se vantura o fraza sablon de catre ziaristii nostri devotati(cui)"In tarile desvoltate,democratice si civilizate,cand i intreprindere nu da rezultate este eliminata imediat depe piata.Oare are acum curajus sa mai spuna sau sa mai scrie asa ceva ?Si e din buzunarul vostru oameni buni.Azi am parasit postul Realitatea dlui Gadea,pe care ieri l-am considerat un om integru.Dupa masmedia din Romania,adica dupa posturile de tv,cei mai cinstiti mai patrioti oameni sunt Dan Voiculescu si Sorin Ovidiu Vantu.Ei bine aceiasi comentatori aveau inainte alte pareri despre ei. Dar acum le sunt stapani.Si ei sar in sus daca le pronuntati numele..Master Voice.Cine erau pana acum numiti ca Securisti,excroci,,comunisti,hoti,detinatori ai fondurilor lui Ceausescu ? Oare ati uitat ?Acum,toata ofensiva pe Basescu,et comp.
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






BRITANICII SPRIJINA BANCILE ,IAR POLITICIENII NOSTRI LE FURA!!!!!!!!