Gheorghe Dinică, într-un film din 1982: "Du-te tu în locul meu. Spune-le că am murit!" (VIDEO)
Actorul şi-a dedicat 60 de ani din viaţă scenei şi publicului. Gheorghe Dinică a fost unul dintre cei mai iubiţi actori ai scenei româneşti, reuşind să însufleţească sute de personaje.
GHEORGHE DINICĂ: DU-TE TU ÎN LOCUL MEU, SPUNE-LE CĂ AM MURIT!
Artiştii români şi-au exprimat regretul că maestrul Gheorghe Dinică a murit. ?Probabil că Dumnezeu şi-a pus în gând să facă un teatru acolo sus în ceruri, pentru că prea îi adună pe cei mai buni şi mai minunaţi actori!" a spus actorul Vladimir Găitan.
Gheorghe Dinică s-a născut în Bucureşti la 1 ianuarie 1934. A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, la clasa profesoarei Dina Cocea, în anul 1961. A debutat ca actor în filmul "Străinul", în anul 1963 şi a jucat în peste 60 de filme.
Cele mai cunoscute producţii cinematografice în care a jucat sunt "După-amiaza unui torţionar", "Prin cenuşa imperiului", "Filantropica", "Turnul din Pisa" sau "Orient Expres".
Antena3.ro
-
Imagini de o frumuseţe ÎNFRICOŞĂTOARE. Omul se închină în faţa spectacolului unic oferit de natură
10 Feb, 07:57 | 0 comentarii -
Artiştii Cirque du Soleil, admiraţi de peste patru mii de oameni în primul spectacol din România
09 Feb, 20:32 | 2 comentarii -
Fotografia este o formă de egoism. Nu eu îmi aleg subiecţii, ei mă aleg pe mine. Viaţa, prin obiectivul unui fotograf
07 Feb, 08:12 | 0 comentarii -
GSP.ro10 concluzii în alb şi negru » Cum arată Steaua cu şase zile înaintea meciului cu Twente
-
„Fotografia mă provoacă la trăit. Dacă n-ar fi… nu m-aş povesti”. Fata de 17 ani care ne face mândri că suntem români
06 Feb, 13:04 | 5 comentarii -
Tablou vândut pentru 250 de milioane de dolari. Vezi aici despre ce pictură este vorba
05 Feb, 16:28 | 6 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5




.gif)
