Despăgubiri de 12.800 euro, obţinute la CEDO de un fost director închis pentru mită
Bărbatul va primi 12.800 de euro de la statul român. Aşa a decis Curtea Europeana a Drepturilor Omului. Instanţa a admis plângerea lui Jiga, în care fostul director în Ministerul Agriculturii a acuzat încălcarea prezumţiei de nevinovăţie şi condiţiile de detenţie.
Concret, Jiga s-a plâns că a fost dus în faţa instanţei cu cătuşe la mâini şi îmbrăcat în haine de deţinut. În plus, judecătorii de la Strasbourg au fost impresionaţi de faptul că Jiga a fost închis la Penitenciarul Jilava într-o celulă de 14 metri pătraţi, alături de alţi opt deţinuţi.
Fostul şef al Direcţiei economice şi bugetare din Ministerul Agriculturii a fost condamnat la cinci ani de închisoare pentru corupţie pasivă şi abuz în funcţie. Jiga a fost arestat de procurorii anticorupţie în noiembrie 2002, fiind acuzat că a primit 120.000 de dolari de la doi cetăţeni italieni, pentru a influenţa comisiile de privatizare din minister în privinţa vânzării unei societăţi din Timişoara. Acum va primi încă 12.800 de euro, direct de la buget.
Antena 3
-
România are de achitat la CEDO 70 de milioane de euro
09 Iul, 19:09 | 7 comentarii
-
Un bărbat din Drobeta, beat criţă, s-a urcat pe arteziana din centrul oraşului după ce a fugit din ambulanţa care îl ducea la psihiatrie
26 Mai, 22:52 | 0 comentarii -
Ce face băutura din om. A lovit oamenii care încercau să îl ajute şi a rupt o targă
26 Mai, 22:31 | 0 comentarii -
Gorj: Inundaţiile au distrus zeci de gospodării şi peste 50 de hectare de culturi
26 Mai, 21:55 | 0 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Bistriţa: Fostul poliţist care a accidentat mortal o elevă pe o trecere de pietoni a fost arestat
26 Mai, 20:47 | 0 comentarii -
Ceremonia de înhumare a lui Nyiro ar urma să aibă loc. Liderul Partidului Civic Maghiar: Nu mai trăim în comunism
26 Mai, 19:25 | 0 comentarii
-
E ok ca s-a luptat pentru dreptate. Sa plateasca cei care i-au facut aceasta nedreptate
-
pai bine mai, toti amaratii aia care primesc din plin paduchi,bataie si boli in penitenciare,cu aia cum ramane,aaa?
ia vreunul despagubire ca moare cu zile in celula si nu primeste consultatie medicala ori tratament la timp?
iar smecherii ca smecherii,ies afara pe caz de boala la prima strigare..e romania!!
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






Resepect Jiga Dan!e normal sa lupti pentru dreptate!nu a fost usor in inchisoare