"Mătuşa Tamara", din nou pe masa instanţei: Dosarul ar putea fi trimis la Curtea Constituţională
Dosarul "Mătuşa Tamara" a ajuns din nou pe masa instanţei de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Potrivit Mediafax, acesta ar putea fi suspendat şi trimis la Curtea Constituţională pentru soluţionarea unor excepţii, decizia putând fi atacată cu recurs.
Potrivit avocatului apărării, procurorii care au întocmit rechizitoriul în dosar "au lucrat în afara Constituţiei astfel că toate actele de urmărire penală din acest caz ar fi nule". Drept urmare, acesta a cerut suspendarea judecării cauzei si trimiterea dosarului la Curtea Constituţională pentru soluţionarea acestor excepţii. Instanţa a admis cererile şi a dispus suspendarea cauzei, însă aceasta poate fi atacată cu recurs.
În acest dosar, care datează din mai 2007, Adrian Năstase este acuzat de dare de mită şi este judecat împreună cu fostul său consilier, Ristea Priboi şi cu Ioan Melinescu, fostul preşedinte al Oficiului Naţional pentru Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor.
Potrivit procurorilor DNA, fostul premier Adrian Năstase este acuzat de dare de mită, iar Ioan Melinescu de sustragere sau distrugere de înscrisuri, luare de mită şi divulgare de informaţii.
Antena3.ro
-
Năstase, trimis în judecată în dosarul Tamara
21 Oct, 12:31 | 12 comentarii
-
Un bărbat din Drobeta, beat criţă, s-a urcat pe arteziana din centrul oraşului după ce a fugit din ambulanţa care îl ducea la psihiatrie
26 Mai, 22:52 | 0 comentarii -
Ce face băutura din om. A lovit oamenii care încercau să îl ajute şi a rupt o targă
26 Mai, 22:31 | 0 comentarii -
Gorj: Inundaţiile au distrus zeci de gospodării şi peste 50 de hectare de culturi
26 Mai, 21:55 | 0 comentarii -
GSP.roVIDEO MR. KO FĂCUT KO! » Lucian Bute a pierdut centura IBF după numai CINCI runde cu Froch
-
Bistriţa: Fostul poliţist care a accidentat mortal o elevă pe o trecere de pietoni a fost arestat
26 Mai, 20:47 | 0 comentarii -
Ceremonia de înhumare a lui Nyiro ar urma să aibă loc. Liderul Partidului Civic Maghiar: Nu mai trăim în comunism
26 Mai, 19:25 | 0 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






circ pentru fraieri . nastase este pazit strasnic tocmai de basescu , si nu de drag ci de frica . daca se enerveaza bombon , ar putea vorbi despre flota si face rau la ficatul lui basea .