Antena 3 CNN Actualitate Principele Nicolae, punct final în turul ciclist "Cărţile copilăriei"

Principele Nicolae, punct final în turul ciclist "Cărţile copilăriei"

03 Mai 2015   •   19:02

Principele Nicolae a terminat  turul României pe bicicletă, ajungând duminică la Constanţa. Timp de 9 zile, nepotul Regelui Mihai a traversat ţara de la Nord la Sud pentru a promova cultura şi sportul care, spune el, merg foarte bine împreună.

Alteţa Sa Regală a pedalat aproximativ 1.000 de kilometri şi a străbătut 13 judeţe pentru a-şi împlini un vis mai vechi: acela de a strânge bani pentru cărţi şi a înfiinţa cluburi de lectură şi biblioteci.

Startul a fost dat la Sighetu Marmaţiei, iar Călăraşi - Constanţa a fost ultima etapă a turului. Principele a fost însoţit de campionul naţional la ciclism, Alex Ciocan, dar şi de alţi prieteni şi sportivi care s-au alăturat primului tur caritabil de amploare din Romania.

"Tot timpul spun că Peter Pan a fost cartea mea preferată în copilărie, în ea am găsit tot ce îmi place, inspiraţia de a călători" a spus principele Nicolae la Antena 3.