Antena 3 CNN Sport Alte sporturi AUR pentru România, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe

AUR pentru România, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe

10 Aug 2014   •   14:31
Echipajul format din Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de canoe dublu pe distanţa de 1000 de metri, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Moscova.
Dumitrescu şi Mihalachi au parcurs distanţa în trei minute, 28 de secunde şi 340 de miimi.
Pe locul doi s-au clasat Henrik Vasbanyai şi Robert Mike, din Ungaria (3:28.690), iar poziţia a treia a fost ocupată de echipajul Yul Oeltze/Ronald Verch din Germania (3:30.442).
Tot duminică, Roxana Borha şi Elena Meroniac s-au clasat pe locul cinci în proba de kaiac dublu pe distanţa de 500 de metri, cu timpul de un minut, 42 de secunde şi 113 miimi. Proba a fost câştigată de echipajul Gabriella Szabo/Tamara Csipes din Ungaria (1:39.935).
Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi au câştigat la Moscova şi medalia de argint la canoe dublu pe 500 de metri.