Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România se întoarce cu şapte medalii de la Campionatele Europene de la Moscova

România se întoarce cu şapte medalii de la Campionatele Europene de la Moscova

21 Apr 2013   •   15:00
Update 15:00 - Gimnasta Larisa Iordache a cucerit, duminică, medalia de argint, iar Diana Bulimar pe cea de bronz, în finală la sol, la Campionatele Europene individuale de la Moscova, care s-au încheiat pentru România cu şapte medalii.

România încheie participarea la CE individuale de la Moscova cu 7 medalii, câştigate după cum urmează:

Larisa Iordache - aur la bârnă, argint la individual-compus, sărituri şi sol;
Diana Bulimar - argint la bârnă, bronz la sol;
Flavius Koczi - argint la sărituri.

------------------

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit, duminică, medalia de aur, iar Diana Bulimar pe cea de argint, în finală la bârnă, la Campionatele Europene individuale de la Moscova.

Diana Bulimar a intrat a treia în finala de la bârnă şi a fost notată cu 14.833, obţinând medalia de argint.
Larisa Iordache a fost a şaptea pe lista de start, evoluţia sa foarte bună fiind notată cu 15.266.
Medalia de bronz a revenit rusoaicei Anastasia Grishina (14.366).
România mai are reprezentanţi duminică, în ultima zi a CE de la Moscova, în finala masculină de la paralele (Andrei Muntean), dar şi în cea feminină de la sol (Larisa Iordache şi Diana Bulimar).
Vineri şi sâmbătă, Larisa Iordache a cucerit două medalii de argint, în finalele de la individual-compus, respectiv sărituri, iar în prima finală de duminică, Flavius Koczi a cucerit argintul la sărituri.