Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo învinge cu 3-1 pe Oţelul şi urcă pe locul 4 în Liga I

Dinamo învinge cu 3-1 pe Oţelul şi urcă pe locul 4 în Liga I

de M.T.    |    07 Apr 2014   •   23:59

Dinamo a câştigat cu 3-1 meciul de pe teren propriu cu Oţelul Galaţi, ultimul din etapa a 26-a, şi a urcat pe locul 4 în clasamentul Ligii I.

Alb-roşii au revenit după ce au fost conduşi la pauză, în urma golului marcat de Giurgiu în minutul 44, şi au punctat de trei ori în parte a doua.

Grigore a egalat în minutul 52, din penalty, Rotariu i-a adus pe elevii lui Flavius Stoican în avantaj opt minute mai târziu, pentru ca Matei să stabilească rezultatul final peste alte cinci minute.

Dinamoviştii profită astfel de înfrângerea surprinzătoare suferită vineri de FC Vaslui, 0-1 pe teren propriu cu Viitorul, şi urcă pe poziţia a patra în clasament, cu un punct peste moldoveni.

ÎN lupta pentru un loc de Europa League rămâne şi Pandurii Tg. Jiu, vicecampioana ediţiei trecute reuşind, tot luni, să se impună cu 1-0 în deplasare în faţa celor de la Gaz Metan Mediaş.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Giusti, în primul minut al părţii secunde.

Rezultat extrem de important pentru partea de jos a clasamentului, Săgeata Năvodari câştigând cu 1-0 pe teren propriu meciul cu Universitatea Cluj.

Gazdele au obţinut victoria în urma căreia i-au depăşit pe clujeni în ierarhia Ligii I cu zece minute înainte de final, când Vezan a transformat o lovitură de pedeapsă.

După etapa a 26-a, liderul Steaua şi-a mărit avansul din fruntea clasamentului la 9 puncte, deşi nu a obţinut decât o remiză la Timişoara cu ACS Poli, scor 0-0.

Roş-albaştrii au profitat însă de eşecul suferit de ocupanta locului secund, Astra Giurgiu, în deplasarea de la FC Braşov (1-2), făcând astfel încă un pas spre al doilea titlu consecutiv.