Antena 3 CNN Sport Tenis Final aşteptat la US Open. Serena Williams a câştigat cel de-al 18-lea titlu de Grand Slam din carieră

de O.P.    |    08 Sep 2014   •   08:46

Numărul 1 mondial, americanca Serena Williams, a câştigat al 18-lea titlu de Grand Slam din carieră, după ce a trecut, duminică, în finală la US Open de daneza Caroline Wozniacki, scor 6-3, 6-3, după o oră şi 15 minute de joc.

Cu al 18-lea titlu de Grand Slam, Williams le egalează pe Chris Evert şi Martina Navratilova, doar germanca Steffi Graf având mai multe trofee de acest fel, 22.

La Flushing Meadows, Williams, antrenată de francezul Patrick Mouratoglou, nu a pierdut niciun set în şapte meciuri.

Wozniacki, 24 de ani, a jucat a doua finală de Grand Slam, după cea pierdută în 2009 tot la US Open.