Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Beijing

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Beijing

Sursa foto: Foto: Twitter
de M.C.    |    30 Sep 2014   •   11:15

Simona Halep a câştigat în turul secund al turneului de la Beijing, după victoria în două seturi, 7 – 5, 6 – 4, în faţa chinezoaicei Lin Zhu şi o va întâlni în optimi pe Andrea Petkovic, numărul 17 WTA.

Deşi diferenţa dintre cele două jucătoare era una uriaşă, cel puţin pe hârtie, pe suprafaţa dură de la Beijing partida a fost una mult mai strânsă.

Simona, numărul 2 mondial, a dat primele semne că iese din pasa proastă de la ultimele turnee, în timp ce chinezoaica a tratat cu maximă seriozitate meciul şi s-a agăţat de fiecare minge.

În primul set Halep a revenit de la 4 – 5 şi a dominat autoritar ultimele trei game-uri, în ciuda unor probleme apărute la spate.

Constănţeanca a solicitat intervenţia medicilor şi înainte de setul secund, pe care l-a disputat cu un bandaj în jurul coapsei.

În ciuda problemelor fizice şi a celor cinci mingi de meci salvate de chinezoaică, Simona s-a ridicat la nivelul aşteptărilor şi a obţinut victoria după un game câştigat la zero.