McCain: Atentatorul de Crăciun nu trebuia să primească dreptul la un proces civil

25 ianuarie 2010 03:37 | |
Nota 1 / 2 voturi
Slab
Satisfacator
Bun
Foarte bun
Excelent!

Senatorul John McCain, fost candidat la preşedinţia SUA, a declarat că este hotărât să descopere cine este vinovat pentru breşa de securitate în tentativa de atentat de Crăciun, când Umar Farouk Abdulmutallab a încercat să arunce în aer un avion american.

"Nimeni nu a fost găsit responsabil. Se pare că aceasta ar putea fi, din păcate, vechiul joc de la Washington - nu inventat de această administraţie: 'Suntem toţi responsabili, deci nu e nimeni responsabil.'

"Poporul american doreşte să tragă la răspundere. Şi aceasta intenţionez să fac ca membru al Comisiei de Securitate Internă, pentru a vedea dacă nu putem continua să descoprim cine este responsabil şi să îi tragem la răspundere,"declara fostul contracandidat al lui Obama .

Acesta sublinia că evenimentele şi modul cum au fost abordate au demonstrat că s-au făcut erori importante atât în anticiparea atentatului cât şi în modul de valorificare a informaţiilor," sublinia McCain .

Referindu-se la caseta difuzată de Osama bin Laden acesta opina că el încă este "o forţă motivaţională pentru jihadişti, extremiştii islamişti din lume" .

Senatorul s-a mai plâns că atunci când Abdulmutallab a fost arestat, urmare a atentatului eşuat, el a primit drepturile americane(Miranda).

"Orice şansă de a descoperi legătura lui Osama bin Laden cu acest atentat s-a spulberat când a fost luată această decizie- fără consultarea fără nici a unui şef de informaţii- de către Departamentul de justiţie cu ordine din partea unor agenţi FBI de rang inferior. Pentru a i se da acestui individ un proces într-un tribunal civil, apoi i s-au dat drepturile Miranda şi a primit avocat. El a cooperat până ce a primit un avocat. Aceasta pentru mine este neconceput", arăta McCain.

Antena3.ro


Comentarii

Au fost postate 1 comentarii până acum pentru acest articol. Adaugă un comentariu.
  • Răspunde
    Mare bou si analfabetu asta de McCain.
ADAUGĂ UN COMENTARIU




Pentru validarea comentariului, vă rugăm introduceţi textul din imagine:

Sunt de acord cu termenii de utilizare si politica de confidenţialitate a site-ului Antena 3.

Topul Ştirilor din categoria Externe

Citite