Antena 3 CNN Externe Ucrainenii au dezvăluit cine e Dmytro, cel care a distrus prima rachetă Kinjal pe care rușii o numeau „imposibil de interceptat”

Ucrainenii au dezvăluit cine e Dmytro, cel care a distrus prima rachetă Kinjal pe care rușii o numeau „imposibil de interceptat”

G.M.
1 minut de citit Publicat la 09:29 05 Mai 2025 Modificat la 09:29 05 Mai 2025
Forțele Aeriene Ucrainene au publicat un videoclip în care apare operatorul unui sistem de apărare antiaeriană Patriot care a doborât în 4 mai 2023 o rachetă hipersonică rusă Kinjal deasupra Kievului. FOTO: Ukrainian Air Force

Forțele Aeriene Ucrainene au publicat un videoclip în care apare operatorul unui sistem de apărare antiaeriană Patriot care a doborât în 4 mai 2023 o rachetă hipersonică rusă Kinjal deasupra Kievului, aceea fiind prima interceptare reușită a acestui tip de muniție, scrie Ukrainska Pravda.

Numele de familie al acestuia nu este dezvăluit, în filmare fiind menționat doar prenumele “Dmytro”. Operatorul apare cu fața acoperită pe jumătate.

„Când a început războiul, m-am înrolat în armată. Niciodată nu mi-a trecut prin minte că eu, un simplu programator, voi ajunge să conduc sistemul Patriot și să dobor primul Kinjal”, a declarat el într-un interviu.

La debutul atacului, radarele sistemului indicau un proiectil balistic, pe care echipa l-a identificat inițial drept o rachetă Iskander, mai ușor de interceptat. Abia după ce au recuperat fragmentele - resturi de carcasă marcate cu inscripția „Kh-47” – au realizat că fusese vorba de un Kinjal. „Toți eram entuziasmați, ne felicitam între noi. Rusia susținea că acest tip de rachetă nu poate fi oprit, dar am demonstrat contrariul… A fost prima dată când o rachetă balistică hipersonică a fost interceptată cu succes.”

Racheta Kh-47 Kinjal este o armă hipersonică aerolansată, cu o rază de acțiune de circa 2.000 km. Datorită manevrabilității și profilului de zbor imprevizibil, a fost prezentată de Rusia ca „imposibil de interceptat”.

Sistemul Patriot PAC-3 folosește interceptori cu rază scurtă de acțiune, proiectați special pentru lovirea țintelor la înălțimi mari și viteze foarte mari, inclusiv rachete balistice.

În noaptea de 4–5 mai 2023, publicația Defense Express a anunțat interceptarea, iar în 6 mai Mykola Oleșciuk, comandantul Forțelor Aeriene din Ucraina, a confirmat oficial informația.

Ulterior s-a aflat că racheta Kh-47 fusese doborâtă de militari din Brigada 96 de Apărare Antiaeriană, care aveau sub trei luni de instrucție pe sistemul Patriot.

La 16 mai 2023, aceeași unitate a distrus distrugă încă șase rachete Kinjal, care vizau ținte din Ucraina. Acest eveniment a reprezentat un punct de cotitură în apărarea antiaeriană ucraineană, demonstrând că tehnologiile moderne de interceptare pot face față chiar și celor mai avansate rachete hipersonice.

 

Citește mai multe din Externe
» Citește mai multe din Externe
TOP articole