Răspunsul Ministerului de Finanţe a evitat să clarifice toate aceste probleme, preferând totuşi să răspundă, pentru prima dată, în legătură cu impozitarea microîntreprinderilor şi să confirme că, de la 1 ianuarie 2010 dispare impozitul de 3%, acesta fiind înlocuit de cel pe profit, de 16%. Iată răspunsul Ministerului de Finanţe, cu precizarea că încă mai aşteptăm un răspuns detaliat de la un Minister unde lucrează pe post de consilieri Andrei Gheorghe şi Dan Bittman.
?Referitor la impozitarea activităţii microîntreprinderilor în anul 2010 vă aducem la cunoştinţă următoarele:
În conformitate cu prevederile art. 107 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, sistemul de impozitare pentru microîntreprinderi, a avut o aplicabilitate limitată în timp, respectiv pâna la data de 31 decembrie 2009, prin modul de reglementare a cotelor de impozitare numai pentru anii 2007-2009.
Astfel, pe cale de consecintă, începând cu 1 ianuarie 2010, prevederile Titlului IV ?Impozit pe veniturile microîntreprinderilor?, normele metodologice de aplicare corespunzătoare, precum şi alte prevederi incidente acestui sistem, nu mai produc efecte juridice.
Prin urmare, începând cu data de 1 ianuarie 2010, microîntreprinderile care pâna la data de 31 decembrie 2009 au aplicat prevederile Titlului IV din Codul fiscal, vor intra în categoria contribuabililor plătitori de impozit pe profit, potrivit Titlului II ?Impozitul pe profit? din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
Biroul de presă?
Comunicatul de presă trimis de Ministerul Finanţelor către Antena3.ro (pdf)
Antena3.ro
Ştiri video recomandate