Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Alexandru Roşu a câştigat două medalii de bronz la CE de haltere

Alexandru Roşu a câştigat două medalii de bronz la CE de haltere

14 Apr 2011   •   23:05

Alexandru Roşu a câştigat joi două medalii de argint la categoria 77 de kilograme, la total şi în proba de aruncat, în cadrul Campionatelor Europene de haltere care au loc în Rusia, la Kazan.

Halterofilul român a ridicat 155 kilograme în proba smuls, performanţă cu care a ocupat locul 4, şi 185 kilograme la aruncat, ceea ce i-a adus bronzul, medalie pe care a obţinut-o şi la total, cu 340 kilograme.

Roşu a fost ultimul sportiv român angrenat în competiţia de la Kazan, iar cele două medalii completează un palmares foarte bun pentru ţara noastră, care s-a mai aflat de opt ori pe podium: Florin Ionuţ Croitoru (56 kg) - argint la aruncat şi bronz la total, Antoniu Buci (62 kg) - argint la smuls şi la total, Marius Gâscan (62 kg) - aur la aruncat şi Răzvan Martin (69  kg) - argint la smuls, aruncat şi la total.